Exkurze do Jaderné elektrárny Temelín

Zveřejněno: 13.května 2024 | Autor: Vojtěch Kučera

Ve čtvrtek 9. 5. se třídy 9. A a 9. B vydaly na fyzikální exkurzi do Jaderné elektrárny Temelín.
Cesta to byla dlouhá, zastavili jsme se také v Táboře a prohlédli si jeho historické centrum. Samotná elektrárna pro školy bohužel přístupná není, ale už jenom vidět ji z venku na vlastní oči, je zážitek. Vše pak vynahradila návštěva infocentra s rozsáhlou expozicí. Hlavním bodem exkurze byla virtuální prohlídka ReakTour. Při té žáci prostřednictvím speciálních VR brýlí prošli celou elektrárnu a mohli bezpečně nahlédnout i do těch nejvíce střežených míst elektrárny, kam se i její zaměstnanci podívají jen výjimečně. Cestou se dozvěděli od průvodce spoustu poutavých informací. Velice zajímavá byla také mlžná komora – zařízení zobrazující stopy částic ionizujícího záření, které je všude kolem nás.